تاریخ : چهارشنبه 27 بهمن 1400
کد 3866

پیام سبز؛

بومادران زرد کرکدار، بومادران پشمی

گیاهان پوششی جایگزین مناسبی برای چمن محسوب می شوند. تا جایی که می توان با حذف چمن و جایگزین کردن این گیاهان در فضاهای سبز سطح شهر، گام مهمی در راستای مدیریت منابع آبی و همچنین ارتقای سطح کیفی فضاهای سبز شهری برداشت. آرمریا یکی از این گیاهان است .
نام علمی:
Achillea tomentosa
خانواده:
Asteraceae

مشخصات عمومی:
جنس بومادران دارای برگ های شانه ای، کرکدار و معطر هستند. گل ها نیز به صورت دسته ای در انتهای شاخه ها نمایان می شوند. رنگ گل ها در گونه های مختلف، متفاوت بوده و از سفید، زرد، نارنجی، صورتی یا قرمز متغیر است. گل های این گیاهان بسیار مورد توجه زنبورها و حشرات می باشند
بومادران زرد کرک دار گیاه علفی و چندساله است و ریشه ای نازک و مستقیم دارد که از انشعاب های ظریف و فراوانی برخوردار است. از ناحیه فوقانی ریشه، ساقه های متعدد استوانه ای شکل خارج می شوند. ارتفاع گیاه متفاوت بوده و به شرایط اقلیمی محل رویش گیاه بستگی دارد و بین 15 تا 70 سانتیمتر است.  
گونه  tomentosa  از بومادران دارای برگ هایی کرکدار بوده که به رنگ سبز مایل به خاکستری یا سبز مایل به آبی دیده می شوند. 
گل ها نیز به رنگ زرد و به صورت دسته ای در انتهای شاخه ها نمایان می شوند. زمان گلدهی این گیاهان در اواخر بهار، اوایل تابستان و یا اواسط تابستان می باشد و تا پاییز ادامه دارد. سرزنی گل‌های پژمرده گلدهی را تشویق کرده و ظاهر گیاه را زیباتر می‌کند.گیاهی دائمی، همیشه‌سبز و کم‌توقع است.گل های این گیاه جاذب زنبور و پروانه می باشد و میوه فندقه، طویل و به شکل تخم مرغ وارونه است. 


 
نیازهای اکولوژیک:
 
بومادران ها طالب محل های آفتابی می باشند .ولی محل های سایه آفتابی را تحمل می کنند. تقریباً در هر اقلیمی به ویژه نواحی معتدل تا سرد و خشک می رویند. گیاهان استقرار یافته خشکی را تحمل می‌کنند
این گیاهان در مناطق گرم و آفتابی گل های بیشتری تولید می کنند.خاک های با بافت متوسط ، لومی شنی و در کل ، خاکهای سبک شنی برای کشت این گیاهان مناسب است. 
 
تهیه و تدوین:
علیرضا اوجاقی کارشناس سازمان سیما منظر و فضای سبز شهرداری کلانشهر تبریز