تاریخ : پنجشنبه 2 دي 1400
کد 3796

"پیام سبز"

آرمریا (چمن هلندی- عود قرمز )

گیاهان پوششی جایگزین مناسبی برای چمن محسوب می شوند. تا جایی که می توان با حذف چمن و جایگزین کردن این گیاهان در فضاهای سبز سطح شهر، گام مهمی در راستای مدیریت منابع آبی و همچنین ارتقای سطح کیفی فضاهای سبز شهری برداشت. آرمریا یکی از این گیاهان است .

نام علمی:
Armiria Maritimia
خانواده:
Plumbaginacea

مشخصات عمومی:
آرمریا گیاهی چند ساله است دارای گلهای زیبا و معطر میباشد و مناسب برای کاشت در باغها، باغهای صخره ای، مناطق ساحلی و مرزبندی میباشد. ارتفاعش تا 15 سانتیمتر میرسد .این گیاه توده فشرده ای از برگ های خطی یا نواری با ظاهری شبیه گیاهان باریک برگ و گل آذین کروی متشکل از گلهای کوچک فنجانی شکل روی ساقه های باریک و بلند تشکیل میدهند. . این گلها معطر بوده و حشرات زیادی را به سمت خود جذب میکنند و به رنگهای صورتی، ارغوانی،بنفش و سفید دیده میشوند گلدهی از اواخر بهار شروع و در تابستان ادامه خواهد داشت . آرمریا به دلیل متراکم بودن برگها، گیاهی پوششی محسوب میشود.


 
نیازهای اکولوژیگ:
آرمریا طالب خاکهای سبک و مرطوب و خوب زهکشی شده است. این گیاه تا حدودی  خاکهای شور ، خشک و فقیر را می تواند تحمل کند. به ابیاری کم نیاز دارد. محل های آفتابی را می پسندد و سایه را تحمل نمیکند. نکته ای که باید توجه نمود این است که بعد از پایان گلدهی ،ساقه های گل دهنده حذف شود.
از مزایای این گیاه می توان به جلوگیری از فرسایش خاک اشاره کرد به همین دلیل کاشت آن در کوهستان ها و مناطق ساحلی توصیه می شود.
3-خاستگاه:
مناطق ساحلی و کوهستانی نیمکره شمالی
تهیه و تدوین:
علیرضا اوجاقی کارشناس طرح و برنامه و مسئول کتابخانه سازمان سیما منظر و فضای سبز شهرداری کلانشهر تبریز