تاریخ : پنجشنبه 11 دي 1399
کد 3449

مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری خبر داد؛

نصب لوح یادبود شهدای مشروطه در میدان دانشسرای تبریز

مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری از نصب لوح یادبود شهدای مشروطه در میدان دانشسرای تبریز خبر داد.
به گزارش روابط عمومی و ارتباطات سازمان، مسعود برزگر جلالی در توضیح این خبر گفت: تبریز کهن، نقش غیرقابل انکاری در تاریخ ایران زمین دارد. و در این میان، تاریخ مشروطه و جایگاه تبریز  به عنوان مهد این جنبش، از همه برجسته تر است.
وی افزود: بر این اساس، سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری با هدف احیای یاد و خاطره این واقعه مهم و همچنین ارج نهادن به رشادت ها و جانفشانی های شهدای گرانقدر انقلاب مشروطه، لوح یادبودی تهیه و آن را در محل اعدام 8 تن از آزادیخواهان شهید راه ازادی نصب کرده است. 
مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری همچنین اظهار داشت: این اقدام در دنباله طرح وقایع نگاری تبریز صورت گرفته تا نسل های حاضر و آینده نیز، از این واقعه مهم و نقش تبریز در تاریخ ایران باخبر شوند. 
برزگر جلالی در انتها، با بیان اسامی شهدای درج شده در این لوح گفت: در راس این شهیدان، میرزاعلی ثقه الاسلام و در کنار وی شیخ سلیم، میرزا ابوالقاسم ضیاء العلما، صادق الملک، آقا محمدابراهیم قفقایچی، محمدقلی خان، حسن و قدیر پسران علی مسیو هستند که در تاریخ دهم دی ماه 1290 شمسی مصادف با عاشورای 1330 قمری اعدام شدند.
گفتنی است این کتیبه به همت معاونت زیباسازی سازمان و  از جنس مرمر بوده که پس از تایید اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی استان در محل اعدام آنان در میدان دانشسرای کنونی نصب شد.