منو
 
 پیوندهـــا

 
 
 
تاریخ : دوشنبه 21 مهر 1399     |     کد : 3414

اقدامات زیربنایی در حوزه فضای سبز شهری؛

کند کوب پای درختان، روشی برای ارتقای رشد کیفی درختان در تبریز

فضای سبز نیز به مانند هر محیط زنده نیاز به مراقبت و اقداماتی دارد تا رشد و دوام آن را ضامن باشد؛ به عبارتی دیگر ادامه حیات محیط زیست در وهله اول بسته به فضای سبز است و همین امر، لزوم توجه ویژه به بحث حفاظت، نگهداری و توسعه فضای سبز را مضاعف می کند. چرا که نه تنها انسان، بلکه زندگی تمامی موجودات بسته به وجود گیاهان است.

درجوامع و محیط های شهری، تراکم حضور انسانها عرصه را برای زیست سالم تنگ کرده و تنها چیزی که می تواند در این میان، کمک حال انسان و سلامتی او باشد، وجود درخت و گل و گیاه است. فلذا یک مدیریت کارآمد در شهرها، به مدیریتی اطلاق می شود که بتواند چنین نیزی را شناسایی  و برآورده کردن ان را در اولویت قرار دهد.
تبریز با اتکا به موقعیت جغرافیایی خود، یکی از مراکز مهم صنعتی و اقتصادی کشور است که این امر موجب شده رشد و توسعه عمرانی و انسانی آن بی رویه و گاه بدون برنامه ریزی مناسب و کارشناسانه صورت گیرد و ضرر چنین اقداماتی نیز مستقیما فضای سبز شهر را هدف گرفته است. به نحوی که در طی سالهایی نه چندان طولانی، باغات انبوه و سرسبز تبریز جای خود را به ساختمانهای بی قواره و زمخت داده اند و کوچه های پر از دار و درخت شهر، مبدل به حصاری سنگی شده اند.  
حال و روز امروز شهر، وظیفه ای سنگین بر دوش مدیران و مسوولان نهاده است؛ چرا که تنها اتخاذ سیاستهای بخردانه و اجرای برنامه های دقیق و متناسب با نیاز شهرو شهروندان، می تواند بحران فضای سبز را در تبریز رفع کند و یا به حداقل وضعیت برساند. در راس این برنامه ها نیز، حفاظت و نگهداری از فضای سبز و درختانی است که در سطح شهر وجود دارند.
از جمله اقداماتی که می تواند در این خصوص موثر افتد، کند و کوب پای درختان و اضافه کردن کودهای شیمیایی و حیوانی به خاک است. اقدامی که از پاییز سال گذشته در حوزه فضای سبز توسط عوامل تلاشگر این مجموعه آغاز و در فواصل مناسب و زمانهای مقتضی که از سوی کارشناسان سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری تعیین شده، به دفعات انجام می گردد.

کند و کوب خاکی که در پای درختان است و همچنین اضافه کردن کود به این خاک، فواید بسیاری در بر دارد؛ با زیر رو شدن خاک، هوا به خوبی در لابلای آن جریان پیدا می کند و تنفس ریشه بهبود می یابد و آب بارندگی یا آبیاری به خوبی جذب می شود. کود دامی که در پای درخت ریخته می شود، کیفیت فیزیکی خاک را ارتقا می بخشد و کودهای گوگردی  ph خاک تبریز را تغییر می دهد. اجرای این طرح در پاییز هم به دلیل جذب تدریجی کودهای فسفاته است؛ یعنی این قسم از کودها، به تدریج تجزیه و جذب می شوند و تا فصل رشد و باروری درخت، فرصت مناسبی فراهم است تا درخت به خوبی از این کودهای فسفاته تغذیه کند.
تمامی این ها و اقدامات مشابه، به سمت یک هدف حرکت می کنند و آن هم افزایش سرانه فضای سبز تبریز است؛ تبریزی که از کمبود فضای سبز نفس هایش به شماره افتاده و رنگ و رویش آن طراوت و شادابی پیشین را ندارد و اگر ما به عنوان صاحبان اصلی این خاک، به وظیفه ای که بردوش داریم عمل نکنیم، مسلما این تنگی نفس گریبان ما را نیز خواهدگرفت!

خاطره میرزایی
 


PDF چاپ چاپ