منو
 
 پیوندهـــا

 
 
 
تاریخ : چهارشنبه 9 مهر 1399     |     کد : 3409

فضای سبز خانگی؛

زهکش چیست؟

علاقه انسان به گل و گیاه امری فطری است که به پیوند او با طبیعت برمی گردد؛ این ارتباط در سالهای اخیر قدری کمرنگ شده که علت آن تغییر سبک زندگی در شهرهاست. بنابراین بهرتین راه برای تقویت این پیوند، نگهداری گل و گیاه در منزل است.

نیاز گل و گیاه به آب، نیازی حیاتی است؛ لیکن همچنان که کمبود این مایع حیاتی برای گیاه مضر است، آبیاری بی رویه و آب زیاد نیز می تواند خساراتی به آن وارد کند. فلذا مدیریت در آبیاری و تنظیم میزان آب  مصرفی گیاه یکی از ضرورت های پروش و نگهداری این موجود دوست داشتنی در منزل است. 
یکی از نکاتی که در این زمینه باید مورد توجه قرار گیرد، خروجی آب مصرفی از گلدان است که اصطلاحا به آن، زهکش می گویند. 
زهکش بر دو نوع است: زهکش گلدان و زهکش خاک
برای زهکش گلدان، باید  دقت کنیم که کف گلدان حتما سوراخ باشد.؛ در غیر این صورت، آب داخل گلدان می ماند و ریشه های گیاه امکان نفس کشیدن پیدا نمی کنند؛ در نتیجه اکسیژن به گیاه نمی رسد و ریشه کم کم خفه شده و می پوسد، گیاه شروع به زرد شدن می کند و از بین می رود.
در حالتی دیگر، اگر کف گلدان سوراخ باشد ولی سنگریزه یا ماسه برای عبور آب در ته گلدان ریخته نشود، خاک کف گلدان در اثر آبیاری گل می شود وتبدیل به محل تجمع کرمها و حشراتی می گردد که از ریشه گیاه تغذیه می کنند و در نهایت، موجب نابودی گیاه می شوند. 
ترکیب پوسته بادام، پوست بادام زمینی و پرلیت یا گرانول های صنعتی برای زهکشی مناسب است. اینها را با هم مخلوط کرده و در کف گلدان می ریزیم.
زهکش خاک بستگی به بافت خاک دارد. خاکهای شنی، زهکشی بالایی دارند و آب را در خود نگه نمیدارند.  از سویی دیگر این نوع خاک، آبی برای تغذیه گیاه هم در خود نگه نمیدارد. پس بهتر آن است که از خاک ترکیبی برای گلدان استفاده شود. 
بهترین خاک برای گلدان، ترکیب خاک معمولی باغچه و ماسه یا پرلیت است. 
 


PDF چاپ چاپ