منو
 
 پیوندهـــا

 
 
 
تاریخ : يکشنبه 23 تير 1398     |     کد : 2944

با حضور مدیر عامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری برگزار شد؛

اولین جلسه بررسی راهکارهای استفاده از گیاهان بومی در فضای سبز شهری

اولین جلسه بررسی راهکارهای استفاده از گیاهان بومی و مقاوم در برابر کم آبی در فضاهای سبز شهری با حضور مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و ارتباطات سازمان، در این جلسه که با حضور کارشناسان و متخصصان طب سنتی، سازمان بسیج مهندسی، جهاد کشاورزی، میراث فرهنگی، سازمان آموزش و تحقیقات کشاورزی و واحد آموزش سازمان سیما، منظر و فضای سبز برگزار شد، علی مدبر گفت: تبریز به عنوان مهمترین شهر منطقه شمالغرب کشور، علاوه بر ویژگی های استراتژیکی دارای شرایط جغرافیایی و زیست محیطی خاصی است که این شهر را به ویترین منطقه تبدیل کرده و همین امر فرصتهایی را برای ما فراهم نموده است که با استفاده از آنها گام مهمی در مسیر توسعه شهری برداشته می شود.
وی اضافه کرد: از سویی دیگر، فضای سبز ما با چالشهایی روبروست که مهم ترین آنها کم آبی است و باید راهکارهایی که برای حفظ و گسترش فضای سبز شهری ارائه می شود، با محوریت همین امر باشد.
 مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری در ادامه، به موضوع کاشت گیاهان دارویی در پارکهای شهری پرداخت و تصریح کرد: بحث پارکهای موضوعی در دنیا مدتی است که مطرح شده و در این زمینه کارهای بسیار جالب توجهی نیز اجرا شده است که در این میان می توان با بهره گیری ازپتانسیل وجود گیاهان دارویی در منطقه بوم زیستی آذربایجان، به عنوان پایلوت این گیاهان را در پارکهای موجود در شهر کاشت.
مدبر همچنین خاطرنشان ساخت: توسعه فضای سبز معادل توسعه سلامت شهروندان است که می توان با توسعه فضای سبز از طریق کاشت گیاهان دارویی بومی، تبریز را به عنوان شهر پیشرو در این زمینه معرفی کرد.

مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری، این طرح را به عنوان ظرفیت گردشگری نیز دانست و گفت: کشور ما، از نظر تنوع گیاهان دارویی رتبه چهارم جهان را داراست و در این میان، یک چهارم گونه های گیاهی ایران در آذربایجان است که چنین تنوعی  می تواند از سوی دانشجویان، کارشناسان و تولیدکنندگان داروهای گیاهی مورد توجه قرار گیرد.
مدبر در بخش دیگری از این جلسه، برگزاری همایش بین بخشی با محوریت "کاشت گیاهان بومی دارویی سازگار با پارکها در راستای تلطیف هوا، کاهش آلودگی و کاهش مدت آبیاری" را  یک ضرورت توصیف کرد و افزود: آموزش گیاهان دارویی و فواید و مضرات آنها، نحوه استفاده صحیح از این گیاهان و آشنایی با اصول کات این گیاهان، می تواند محورهای این همایش قرار گیرد.

 


مدیر وب سایت