منو
 
 پیوندهـــا

 
 
 
تاریخ : چهارشنبه 12 تير 1398     |     کد : 2929

متعاقب افتادن درخت در مجموعه تاریخی تفریحی ائل گلی،

پوسیدگی ریشه و کهنسالی درخت علت سرنگونی اعلام شد

به دنبال وزش باد نسبتا شدید در تبریز، صبح امروز یکی از درختان کهنسال مجموعه تاریخی تفریحی ائل گلی سرنگون شد.

به گزارش روابط عمومی و ارتباطات سازمان، به دنبال سرنگونی این درخت، مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری بلافاصله در محل حضور یافت و در جریان این واقعه قرار گرفت.
بر اساس این گزارش، علی مدبر پس از ارائه گزارش متخصصین و کارشناسان امر در محل، گفت: درختان این مجموعه با قدمتی بیش از نیم قرن و گاه حتی یک صدسال، از کهنسال ترین درختان شهر محسوب می شوند و طبیعتا با نظر به محدودیت عمر هر موجود زنده ای، این درختان نیز کم کم به اواخر عمر خود نزدیک شده و گاه به دلیل پوسیدگی ریشه و گاه به دلیل رشد بیش از حد شاخ و برگ آنها از خاک درآمده و سقوط می کنند.

وی با اشاره به راه چاره در این گونه مواقع نیز اظهار داشت:  در برخی مواقع می توان با سبکسازی و هرس شاخ و برگها، حجم و وزن درخت را کم کرد تا سنگینی آنها بر ریشه تاثیر منفی نگذارد که البته با شروع فصل کاری در سال 98، سازمان نسبت به این امر اقدام گرده بود، 
مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری اضافه کرد: در برخی مواقع نیز به دلیل حفظ ایمنی و سلامتی جان شهروندان و رهگذرانی که از معابر رد می شوند، مجبور به حذف درختان می شویم که این امر نیز با نظر کارشناسان و متخصصان گیاه پزشکی صورت می گیرد.

مدبر در انتهای سخنان خود، تصریح کرد: با اینهمه، گاه اظهارات غیرکارشناسانه و نآگاهانه در باره حذف یا هرس و سبکسازی درختان، موجب می شود که ایمنی شهروندان و سلامت جان آنان به خطر بیفتد. چرا که هرگونه اقدام  در زمینه هرس یا حذف درختان کهنسال یا بیمار، دشمنی با  فضای سبز تلقی می شود و به این ترتیب مانع اجرای صحیح وظیفه توسط عوامل فضای سبز سازمان و مناطق دهگانه شهرداری تبریز می گردد.


PDF چاپ چاپ