منو
 
 پیوندهـــا

 
 
 
تاریخ : پنجشنبه 18 بهمن 1397     |     کد : 2802

فرمانده پایگاه مقاومت بسیج سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری تبریز:

همه با هم در رجعت گمگشته خیبری بعد از ۳۵ سال

در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی، خبری خوش فضای تبریز را درنوردید. آری پیکر مطهر سردار شهید یعقوب آذرآبادی حق گمگشته خیبری و سرباز خمینی بعد از ۳۵ سال غربت، شناسایی شده و به تبریز می آید.

به گزارش روابط عمومی سازمان، علی محمودی با اشاره به خبر مراسم تشییع جنازه شهید آذرآبادی حق گفت: رجعت پیکر این پرستوی مهاجر در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و ایام فاطمیه، حکمت الهی است. حضور شهدا جامعه ما را بیدار می کند.
وی با بیان اینکه این شهید مهاجر الهی بود که امروز رجعت کرده، ادامه مداد: ما عهد و پیمان می بندیم تا آخرین لحظه و تا وقتی که خون در رگ هایمان جاری است، راه شهدا را ادامه دهیم.
این گزارش می افزاید؛ شهید یعقوب آذرآبادی حق در سال ۱۳۳۷ متولد شده، در دوران نوجوانی در اثر همنشینی با یک قاری به قرائت قرآن و نوحه خوانی علاقه مند شد و به زودی به کم سن و سال ترین نوحه خوان مساجد شعبان ، شهریار و حاج شفیع تبریز تبدیل می شود.
در جوانی  همچون بزرگسالان در محضر آیت الله قاضی طباطبایی فعالیت کرده  و در قیام ۲۹ بهمن ۱۳۵۶ تبریز از فعالان بود. با اوج گیری نهضت اسلامی و افزایش فعالیت های انقلابی، یعقوب بارها توسط ساواک دستگیر و شکنجه شد.
با حضور داوطلبانه در جبهه های حق علیه باطل  در عملیات والفجر مقدماتی ، زخمی شد و بلافاصله بعد از بهبودی نسبی به جبهه بازگشت . به دنبال عملیات والفجر ۴ ، بعد از تشییع پیکر برادر شهیدش (محمد) ، علی رغم حضور برادر دیگرش (رضا ) در جبهه ، به منطقه جنگی بازگشت و در اسفند ۶۲ در عملیات خیبر عاشورایی شد.
همرزمانش نقل کرده اند در بحبوحه عملیات خیبر بعد از شهادت حمید باکری و مرتضی یاغچیان در جزیره مجنون، نیروهای خودی از منطقه هلالی به پشت شهرک نظامی عقب نشینی کردند و آذرآبادی مهمات آنها را تامین می کرد که بر اثر اصابت موشک آر.پی.چی. به خودروی تویوتای وی به شهادت رسید. مدتی بعد از شهادت یعقوب ، برادرش رضا آذرآبادی حق نیز به شهادت رسید .
گفتنی است پیکر مطهر این شهید به همراه پیکر مطهر سرباز شهید یاور عظیمی دیگر آلاله دوران دفاع مقدس، صبح چهارشنبه وارد تبریز شده و بعد از تشییع روز جمعه بدست نمازگزاران جمعه تبریز، جهت تدفین به گلزار شهدای وادی رحمت منتقل می شود.


الیار احسامی