منو
 
 پیوندهـــا

 
 
 
تاریخ : چهارشنبه 12 دي 1397     |     کد : 2774

در جلسه مشترک سازمان با شهرداری منطقه 9 تبریز عنوان شد:

حل مشکلات احیای نهر شاهی تبریز نیازمند همراهی برخی از ادارات استان است

روز گذشته جلسه ای با حضور شهردار منطقه 9 شهرداری تبریز و مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری تبریز در محل سازمان برگزار و نسبت به احیای نهر شاهی تبریز تصمیماتی اتخاذ گردید.

به گزارش روابط عمومی سازمان، در این جلسه علی مدبر با اشاره به ضرورت حفظ هویت تاریخی نهرشاهی یا شاه ارخی اظهار کرد: با هماهنگی‌های صورت گرفته از طریق شهرداری منطقه 9 تبریز و سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری تبریز، تصمیمات لازم جهت احیای نهرشاهی اتخاذ شده است. وی این اقدام را از اقدامات مهم عنوان کرده و افزود: مشکلات مربوط به این قسمت از طریق سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری تبریز پیگیری می‌شود. مدیرعامل سازمان با بیان این‌که از زمان‌های قدیم تامین آب استخر ائل گلی توسط نهرشاهی صورت می‌گرفت، اظهار کرد: در ایجاد و ساخت بزرگراه نبی اکرم(ص) کوره‌ها و قنات‌های موجود تخریب و تقریباً از 10سال گذشته تامین آب با فشار به چاه‌های ائل گلی تامین شد که همین موضوع علاوه بر هزینه های فراوان، ظلم بزرگی در حق منابع آبی زیر سطحی این منطقه به شمار می رفت و روش صحیحی برای منابع آبی نبود.
مدبر تصریح کرد: متاسفانه این مسیر آبرسانی از چند سال قبل نیز توسط برخی از تعاونی های مسکن جهت احداث پروژه های مسکونی تخریب شده و اقدامی برای بهبود وضعیت آن صورت نگرفته است.
در پایان جلسه درخصوص حل مشکلات مربوط به تعاونی های مسکن و برخی ادارات که جهت احداث پروژه های عمرانی موجبات تخریب و نهایتا باعث عدم احیای نهر شاهی شده اند با همراهی شهرداری منطقه 9 تبریز مقرر شد جلساتی برگزار گردیده و آنها را ملزم به انجام فعالیت های خود صرفا در محدوده تعیین شده نمایند.
لازم به ذکر است نهر شاهی ( شاه ارخی ) به طول 23 کیلومتر چند صد سال قدمت دارد.
وسعت استخر ائل گلی تبریز حدود پنج هکتار است و عمق آن در ضلع جنوب شرقی 3 متر و در ضلع شمالی 9 متر است.


الیار احسامی