منو
 
 پیوندهـــا
 
 
 
تاریخ : شنبه 8 دي 1397     |     کد : 2769

مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری تبریز خبر داد:

در پی آغاز فصل سرما و بارش برف تمامی واحدهای فضای سبز آمادگی کامل دارند

مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری تبریز ضمن تشریح اقدامات این سازمان از ابتدای فصل سرما گفت: طبق بررسی آمارهای هواشناسی و احتمال شرایط بحرانی هوا، و شروع بارش برف تمامی واحدهای فضای سبز در حالت آماده باش قرار گرفته اند.

به گزارش روابط عمومی سازمان، علی مدبّر در گفت و گویی، با بیان اینکه هم زمان با تغییرات فصلی و شروع سرما، سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری تبریز اقدام به تهیه و ابلاغ دستورالعمل های کاربردی به مناطق دهگانه شهرداری می کند، اظهار کرد: این اقدامات در راستای بهبود و ارتقاء کیفیت امور نگهداری فضای سبز شهری، دستیابی به الگوهای پایدار و اجرای استراتژی های مقابله با عوامل خسارت زا انجام می شود.
وی با بیان اینکه فعالیت های شش ماهه دوم سال با نظارت مستمر سرناظرین این سازمان در سطح فضای سبز شهر تبریز به اجرا در می آید، عنوان کرد: یکی از مهم ترین اقدامات 6 ماهه دوم هر سال، عملیات هرس زمستانه درختان است که شامل سبک کردن تاج درختان جهت مهیا شدن امکان عبور هوا و رسیدن نور کافی، حذف شاخه و سرشاخه و آرایش شکل ظاهری آن ها و قطع شاخه های آفت زده و شکسته شده است.

مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری تبریز با اشاره به اهداف هرس در این فصل اضافه کرد: در پاره ای از موارد به دلیل الزاماتی نظیر تغییر درختان از فرم طبیعی خود و ایجاد مزاحمت هایی برای تردد شهروندان، ایجاد معضلات ترافیکی، احتمال سقوط درختان به دلیل حجم تاج، زیباسازی منظر و ساماندهی بلندی درختان در ترکیب با سایر گونه های کاشته شده در مجاورت آن ها،  فعالیت های هرس اجتناب ناپذیر است. اما تحت هر شرایطی حفظ موجودیت درختان و بقای آن ها در اولویت قرار دارد.
مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری تبریز  تصریح کرد: همچنین در مواردی، هرس با هدف کنترل آفات و امراض، کاهش حجم و تراکم شاخه های درختان که بالقوه در صورت بارش برف های سنگین یا وزش بادهای شدید، ناپایدار و شکننده خواهند بود صورت می گیرد.
مدبّر با بیان اینکه درختان همواره در شرایط طوفانی و بارش های سنگین در معرض خطر قرار می گیرند، اظهار کرد: با بررسی آمارهای هواشناسی و احتمال شرایط بحرانی، تمامی واحدهای فضای سبز در حالت آماده باش قرار گرفته و با عملیات برف تکانی مانع از افزایش بار زیاد برف روی شاخه های درختان شده و در نتیجه از خطرات شکستن بخاطر بارش سنگین برف و یخ زدگی درختان جلوگیری می شود.

مدبّر تاکید کرد: تعویض و اصلاح خاک، تغذیه و کود دهی قبل از بازشدن جوانه های گل و برگ به منظور از بین بردن آفات، جمع آوری و انتقال سریع زایدات فضای سبز ( بقایای هرس) از دیگر اقدامات مستمر در 6 ماهه دوم سال است که با هماهنگی و مدیرت فضای سبز مناطق صورت می پذیرد.
مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری تبریز  با بیان اینکه رسیدن فصل سرما و به اصطلاحی به خواب رفتن درختان فرصت مناسبی جهت برخی اقدامات تکمیلی و آماده سازی نگهداری درختان است، عنوان کرد: از مهم ترین این اقدامات می توان به قیم گذاری، آزادسازی طوقه، ترمیم تشتک های آبخوری، ترمیم پوسیدگی ها، پوشاندن شاخ و برگ درختان حساس به سرمازدگی و ... اشاره کردکه بر اساس دستورالعمل های ارسالی سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری تبریز و نظارت کارشناسان در سطح مناطق دهگانه به انجام می رسد.
 


الیار احسامی