منوی اطلاع رسانی
 
 

اطلاعات مجتمع

1.                    اطلاعات عمومی سیستم :

 این مجموعه تلفیقی از دو سیستم رولرکوستر و آلپاین اسلاید ( Roller Coaster + Alpine Slide ) است که سرعت و هیجان خود را از سیستم رولرکوستر و طراحی ساده همراه با اجراء سریع بدون صدمه زدن به طبیعت در مناطق کوهستانی را از آلپاین اسلاید ها به ارث برده .مفهوم آلپاین کوستر از نقطه نظر کارشناسان ، بازی ساده ای )آلپاین اسلاید ( است که با یک سورتمه کوچک به طرز عجیبی پرسرعت و هیجان انگیز شده است . مسافران در این وسیله به راحتی می تواند سرعت خود را در حین بازی کنترل کنند ، بدین ترتیب که با حرکت دو اهرم جانبی واگن ها به جلو ، سرعت آن افزایش و با حرکت این اهرم ها به سمت عقب ، سرعت آنها کاهش می یابد . این سیستم با اسلاید ها ) که فقط در سراشیبی سر می خورند ( کاملا متفاوت می باشد . در این وسیله ، سورتمه بر روی ریلی فولادی حرکت می کند که مانع از خروج سورتمه ها از مسیر بازی و در نتیجه کاهش ریسک آن می گردد .

2.                  فن‌آوری :

به جای بهره‌گیری از موتورهای الكتریكی با توان بالا به عنوان نیروی محرک، نیروی جاذبه جایگزین این موتورها می‌گردد. ماشین‌ها كه طراحی آن به شكل سورتمه است بر روی ریل‌های تیوپ شكل ثابت فیكس می شوند. ریل‌ها متشكل از 2 لوله فولادی موازی به همراه سیستم ترمز ایمنی تعبیه شده در داخل آن می‌باشند . در این مجموعه ، مصرف انرژی سیستم بسیار پایین و صرفاً جهت بالاکشیدن سورتمه ها تا بالای مسیر می باشد و از آنجا به بعد ، واگن ها با استفاده از نیروی جاذبه ، کل مسیر را طی نموده و نیازی به هیچ گونه انرژی پیشران نخواهند داشت . این سیستم شامل دو بخش اصلی مسیر بالابر - ( Lift ) مسیر مارپیچ( سرازیری) می باشد .

3.                  امنیت :

مهمترین امتیاز از لحاظ مسائل ایمنی در این نوع سورتمه تفریحی اتصال سورتمه به ریل‌ها میباشد. این بدین معنی است که علیرغم نیروی وارد شده به سورتمه حتی در بالاترین سرعت سورتمه از ریل جدا نمی‌گردد. اضافه بر این سیستم کمربند ایمنی مسافر این ضریب ایمنی در حرکت را افزایش می‌دهد. تمامی سورتمه‌ها مجهز به 2 ترمز مجزا می‌باشند. ترمز اول به صورت اهرمی‌شکل که در اختیار کاربر برای کنترل سرعت مورد دلخواه در طول مسیر به کار گرفته می‌شود حتی در زمان ریزش باران این ترمز کارایی و قابلیت تنظیم سرعت را دارد. ترمز دوم کاملا اتوماتیک می‌باشد و هنگامی که سرعت کاربر به 40 کیلومتر در ساعت می‌رسد به طور اتوماتیک علیرغم میل کاربر برای ادامه حرکت با سرعت بالا, سرعت را کاهش می دهد. باور ما این است تعبیه این ترمز جهت افزایش 2 چندان ایمنی مسافر و در جهت فقط منافع او می‌باشد .

4.                  استانداردهای محصول :

این محصول دارای بالاترین استانداردهای اروپایی از جمله TUV آلمان می باشد. همچنین کل این محصول و روند اجرا و نصب آن به تایید موسسه بازرسی کیفیت و استاندارد ایران رسیده است.

 

5.                  سایر مشخصات:

 

امنیت: طراحی ریل جهت ماكزیمم سرعت از ابتدا تا انتهای مسیر بدون هیچگونه خطر و پیشامد ناگوار.

سرعت متغیر و قابل کنترل توسط سرنشین حداکثر تا km  40.

تعداد سورتمه: 22 کابین

بدون محدودیت سنی (بچه های زیر 8 سال همراه با بزرگسالان ).

ظرفیت: 200 تا 250 نفر در هر ساعت.

امكان بهره‌برداری در زمستان: قابلیت سرویس‌دهی در فصل زمستان به استثنای شرایط یخبندان و برف و كولاك شدید.

پدیده شبنم زدگی: مقاوم در برابر هر گونه شبنم‌زدگی.

امكان بهره‌برداری در باران: قابلیت بهره‌برداری در شرایط بارش معمولی بر اساس نوع ریل با محدودیت ظرفیت یك نفر در هر سورتمه و دو برابر كردن فواصل حركت زمانی.

نوع سورتمه: مناسب برای بزرگسالان و بچه‌ها، متصل به ریل و دارای وزن 68 كیلوگرم.  

دارای دو جامپ در مسیر سورتمه.

دارای 5 اسپیرال در طول مسیر.

طول مسیر در حدود 1 کیلومتر.

شرکت سازنده:  تاترا باب (TATRA BOB ) از کشور المان

نصب و مونتاژ: مهندسین شرکت سازنده بهمراه متخصصین داخلی که درحال حاضر بهره بردار فعلی مجموعه نیز میباشند.تصاوير مجتمع