• عمارت ائل گلی
  • عمارت ائل گلی
  • عمارت و استخر  ائل گلی
  • عمارت شهرداری تبریز
  • ساختمان سازمان پارکها و فضای سبز تبریز
  • عمارت شهرداری تبریز
  • لاله های ائل گلی
  • لاله های ائل گلی در اردیبهشت 95 - سازمان پارکها
  • لاله های ائل گلی در اردیبهشت 95 - عمارت
 
 منو
 
تاریخ : شنبه 20 آذر 1389     |     کد : 55

گل داوودی

گل داوودی بومی هندوستان می باشد و نباتی است دائمی با ساقه یکساله که انواع متنوع پا بلند و پاکوتاه و کم پر و پرپر آن وجود دارد در زمستان خشک شده

 

گل داوودی
نام علمی:               .Chrysanthemum indicum
تیره:  Asteraceae                
مشخصات گیاه شناسی:
گل داوودی بومی هندوستان می باشد و نباتی است دائمی با ساقه یکساله که انواع متنوع پا بلند و پاکوتاه و کم پر و پرپر آن وجود دارد در زمستان خشک شده و در بهار سبز می شود و بعضی از انواع آن در تابستان یا اوایل پائیز و برخی در پائیز هم گل دارد. داوودی گل آذین مرکب دارد و گلهای آن بر روی نهنج قرار گرفته اند.
طرز کاشت و ازدیاد:
این گل را از طریق بذر،قلمه و تقسیم ریشه ها  تکثیر می کنند. ازدیاد توسط بذر بدین صورت می باشد که در اوایل بهار بذر را در خزانه هوای آزاد و روی خطوطی به فواصل 15 سانتیمتر از همدیگر کاشته و سپس نباتات حاصله را در پائیز یا اوایل بهار سال آینده در محل اصلی می کارند. تقسیم ریشه ها: ازدیاد این گیاهان بدین ترتیب است که در فصل پائیز، بوته های قوی و سا لم را از زمین در آورده آنها را بسته به بزرگی و کوچکی بوته ها به چند قسمت کرده سپس هر قسمت را جداگانه در محل اصلی می کارند. ممکن است در اوایل بهار نیز بوته ها را تقسیم کرد. فواصل کاشت این گلها در محل اصلی معمولا 40 سانتیمتر می باشد.                                          
مواظبت های لازمه در حین رشد و نمو داوودی عبارت است از : پنسمان، بدین نحو که وقتی نباتات به ارتفاع 50 سانتیمتر رسیدند،آنها را از 30 سانتیمتری بالای سطح خاک با دست یا قیچی باغبانی قطع می کنند، در نتیجه عمل پنسمان نباتات شاخه های فرعی می دهند. نباتات موقعیکه شروع به غنچه کردن نمودند، باید عمل غنچه گیری انجام داد، بدین نحو که غنچه هائی موسوم به غنچه تاجی را که، دارای شکل تقریباً مثلثی است و در اطراف آن یکعده برگهای نازکی قرار گرفته است، در هر شاخه یکعدد را نگهداری نموده، سایرغنچه ها راکه دارای شکل گرد بوده و مجتمعاً در روی یک پایه قرار گرفته اند چون معمولاً گلهای کوچکتری می دهند، قطع می کنند. غنچه های گرد اخیر موسوم به غنچه انتهائی بوده و با پیدایش آنها گیاه دیگرنمو بیشتری نمی کند.
خاک: این گیاه به خاک غنی با زهکش مناسب نیاز دارد باید خاک را قبلاً با کود های حیوانی و شیمیائی که بتدریج قابل جذب و فعل و انفعال باشند تقویت کرده و زمین را آماده نمود.
آفات و بیماری ها : شته از آفات گیاه محسوب می شود که به محض مشاهده با سم سیستمیک مانند کونفیدور به نسبت 7/0 در هزار سمپاشی گردد.
منابع مورد استفاده
1- مهندس ابراهیم کمپانی، گلکاری خصوصی، انتشارات دانشگاه تبریز، 1345 
2- داوود طراح، گلکاری،انتشارات دنیا، 1361 
3- مهندس جمشید حکمتی،طراحی باغ وپارک، 1375
4- سایت های اینترنتی مختلف

واحد آموزش و مطالعات
سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری تبریز


سید کمال الدین اسبقی
نوشته شده در   شنبه 20 آذر 1389  ساعت  08:27   توسط   سید کمال الدین اسبقی    تعداد بازدید  4427
ویرایش شده در *** ساعت -- توسط
PDF چاپ بازگشت
نظرات شما :